Bitcoin Allure ma rynki darknetowe skaczące do rekordowej wysokości (i oszustwa)

Od ostatniej dekady rynki Darknet i ich operatorzy znajdują się w centrum zainteresowania władz. Wydaje się jednak, że wzrost liczby walut kryptograficznych dobrze znosi takie nielegalne sklepy internetowe, a w ostatnim raporcie CipherTrace stwierdzono, że w ostatnim roku osiągnęły one rekordowy poziom (zarówno liczby sklepów, jak i oszustw).

Kryptońskie boje wzrostu rynków darknetowych

Raport pojawia się na odwrocie trzech głośnych „przekrętów wyjazdowych“ z darknetu w zeszłym roku. Spośród nich, w tym Empire Market, jeden z największych, najdłużej działających i odnoszących największe sukcesy rynków darknetowych, który ukradł około 30 milionów dolarów, gdy przestał działać w sierpniu 2020 roku.

Icarus Market był kolejnym rynkiem darknetowym, który niedawno został wyłączony z sieci, pomimo wprowadzania aktualizacji i zdobywania zaufania użytkowników. „Jest prawdopodobne, że duży napływ nowych użytkowników z Empire i ich depozyty sprawiły, że Icarus dojrzał do rentownego wyjścia“, ocenił CipherTrace.

Najnowsze z takich wyjść miało miejsce 12 października, kiedy to rynek DeepSea nagle przestał działać, choć pozostaje jeszcze do oficjalnego ogłoszenia. Użytkownicy i moderatorzy forum zakończyli swój status po kilku dniach braku odpowiedzi, ale brak oficjalnego przejęcia przez władze sprawił, że niektórzy mają nadzieję, że DeepSea będzie mógł ponownie wejść do sieci.

Ale dlaczego tak wiele nielegalnych usług pojawia się online tylko po to, by oszukiwać i znikać w ciemności? CipherTrace daje kilka spojrzeń jako odpowiedź, „Stworzenie rynku darknet wymaga niewielkich początkowych kosztów, a potencjalne nagrody mogą być wysokie administratorzy rynku, na przykład, podobno zyskał około 30 milionów dolarów z ich oszustwa wyjścia sam, nie wliczając pieniędzy, które zrobili w ciągu dwóch lat ich działalności“.

To dodaje:

„Rynek ewolucyjny wyszedł z 12 milionami dolarów w bitcoin użytkownika. Powoduje to, że każdego roku pojawiają się liczne rynki darknetowe. Według badań CipherTrace, od początku 2019 roku był co najmniej jeden zauważalny rynek darknetów, uruchamiany średnio co miesiąc.“

Ostateczny los wszystkich rynków darknetowych ma zostać przejęty, zhakowany, wyjść z oszustwa lub dobrowolnie zamknięty. „Jest bardzo prawdopodobne, że większość rynków darknetowych planuje wyjście z oszustwa od samego początku, zwłaszcza jako plan B, jeśli sprawy potoczą się na boki“, zauważa raport.

Prowadzenie rynku darknetowego jest ryzykowne. Operatorzy rynkowi mają długą listę przeciwników. Są również podatni na ataki hakerów na ich gorące portfele i istnieją w ciągłym stanie obrony przed swoim biznesem, a wszystko to przy próbie prowadzenia operacji i budowania zaufania do przestrzeni darknetowej.

Targi Darknet pobiły rekordową ilość

Tymczasem kupujący narkotyki, amunicję i inne zakazane przedmioty nie przestają przychodzić, mimo rosnącej z roku na rok liczby oszustw „wyjścia“ z sieci darknet, oszustw i innych przestępstw, ponieważ zapotrzebowanie społeczne na rynki darknet również rośnie.

„Wiele rynków darknetowych jest uruchamianych każdego roku i tak samo wiele z nich stale wychodzi z rynku, jest przejmowanych lub zanika. Pomimo tej zapaści, CipherTrace odnotował w sieci więcej ciemnych rynków niż kiedykolwiek wcześniej“, stwierdził raport.

Dwa z takich rynków – Lime Market i Invictus Market – zostały uruchomione na początku września i już mogą pochwalić się tysiącami kont użytkowników, co wskazuje na popyt na takie usługi pomimo powszechnych oszustw.

CipherTrace twierdzi, że obecnie monitoruje ponad 35 „aktywnych“ rynków darknetowych. Zwróciła uwagę na rozwój Invictus Market, platformy, która została uruchomiona we wrześniu, był wspierany przez „dobrą reputację“ jej administratorów wśród społeczności darknetowej.

Bitcoin, obecnie sklasyfikowany na pierwszym miejscu w rankingu według limitu rynkowego, wzrósł o 1,95% w ciągu ostatnich 24 godzin. BTC ma limit rynkowy w wysokości 247,92B przy 24-godzinnym wolumenie 34,26B dolarów.